ArJurSum

Sağlıklı Tuzlu Atıştırmalık Grissini

İnsanların beslenme alışkanlıkları üzerinde yapılan araştırmaların hemen tamamı beslenme özelliklerinin vücudun fiziksel ve zihinsel yapısı üzerinde olumlu veya olumsuz etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Obezite, diyabet, anemi vb. günümüzde sıkça rastlanan sağlık problemlerinin tamamında ölçülü beslenme alışkanlığının olmaması yatıyor. Bununla birlikte fiziksel hareketsizlik de bu problemlerin oluşmasında etkili oluyor.
Bu çerçevede bireylerin sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanması ve hayatını bu şekilde devam ettirmesi son derece önem arz ediyor. Mevcut tüketilen besinlerin yerine hem daha sağlıklı hem de doyurucu besinleri tüketmek her anlamda insan vücudunu rahatlattığı gibi vücudun ihtiyacı olan çeşitli mineral ve vitaminlerin de bu yolla alınmasını sağlıyor. Dolayısıyla bireyle bu sayede daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürme olanağı bulmuş olacaklar.


İnsanların beslenmesinde atıştırmalıklar önemli bir yer tutuyor. Yukarıda bahsedilen problemlerin birçoğunun altında da kontrolsüz ve sağlıksız atıştırmalık tüketmek yatıyor. Bu çerçevede sağlıklı tuzlu atıştırmalık olarak bilinen grissini bu anlamda önemli bir alternatif sunuyor. Tuzun her ne kadar insan vücudu üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu bilinse de farklı besinlerle harmanlanıp ölçülü bir şekilde tüketildiği zaman vücudun ihtiyacı olan besinleri sağladığı görülüyor. Bu bağlamda atıştırmalıklar arasında en çok tercih edilen ürünlerin başında sağlıklı ve doğal özellikleriyle ön plana çıkan grissiniler geliyor.


Grissini Nedir?


Birçok kimse klasik yemek öğünlerinin yanında veya arasında kendini meşgul edecek, günlük yaşamdaki enerjisini artıracak ve böylece yaşam kalitesini yükseltecek atıştırmalıklar tüketiyor. Tüketilen bu atıştırmalıkların sağlıklı ve insan vücuduna olumsuz etkisi olmayan ürünlerden seçilmesi oldukça önemli. Günümüzde dışarıda marketlerde satılana atıştırmalıkların tamamına yakını zararlı ürünlerden, yağlardan ve kimyevi maddelerden oluşuyor. Bu sebeple bu ürünleri sıkça tüketmek insan sağlığına zarar veriyor.
Sağlıklı tuzlu atıştırmalık olarak bilinen grissini ince uzun çıtır ekmek çubukları şeklinde tüketiliyor. Diğer atıştırmalıkların tamamının aksine son derece doğal ve sağlıklı ürünlerle hazırlanıyor. İçerisinde buğday unu, maya, kurutulmuş domates, zeytin ve zeytinyağı gibi protein açısından zengin besinler barındıran grissiniler atıştırmalık olarak rahatlıkla tercih edilebilir. Bununla birlikte tatlandırmak için bal, süt vb. ürünlerle birçok farlı tarifte sağlıklı ve doğal bir atıştırmalık elde edilebilir.
Grissiniler klasik beslenme alışkanlıklarını değiştiriyor. Daha sağlıklı, dengeli ve zararsız beslenmenin önünü açıyor. Bu sebeple sağlıklı tuzlu atıştırmalık denince ilk akla grissiniler geliyor. Kahvaltı ile birlikte öğün aralarında akşam çay saatlerinde ve canın çektiği her zaman rahatlıkla tüketilebilen bir atıştırmalık olan grissiniler bu anlamda önemli bir ihtiyaca cevap veriyor.
Herkesin kendi mutfağında rahatlıkla yapabileceği ürünlerden oluşan grissiniler çıtır bir lezzet sunuyor. Bu çerçevede diyet yapanlar ve sağlıklı beslenmeye önem verenler rahatlıkla atıştırmalık olarak bu ürünü tercih edebilirler. Menşei İtalya’ya kadar uzanan grissini katkı maddesiz ve doğal atıştırmalık olarak öne çıkıyor.


Grissini Tüketmenin Faydaları


İlk olarak birçok insan için vazgeçilmez olan atıştırmalık alışkanlığının sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayan grissiniler tok tutucu özellikleriyle ön plana çıkıyor. Ara öğünlerde tüketildiğinde ana öğünlere gerek kalmadan vücudun ihtiyaç duyduğu besini sağlıyor. Böylece fazla yemekten uzak olan vücut fazla kilolardan da uzak olmuş oluyor. Ayrıca daha hareketli, enerjik ve mutlu bir yaşam sürebiliyor. 
En sağlıklı tuzlu atıştırmalık olarak bilinen grissini özellikle vücut formuna dikkat eden birçok kişi tarafından tüketiliyor. İçerisindeki ürünlerin vitamin değeri oldukça yüksek ve protein deposu bir ürün olarak biliniyor. Bu sebeple düzenli ve ölçülü bir şekilde grissini tüketmek vücuttaki yağ oranının düşmesine de yardımcı oluyor. Bu çerçevede gün içerisinde ara öğünlerde iki veya üç adet grissini tüketmek vücut için yeterli olacaktır.
Grissini tüketmenin bir diğer faydalı yanı ise klasik ekmek tüketimini azaltmasıdır. Özellikle ekmek ile birlikte tüketildiğinde yeteri miktarda tokluk hissi verdiğinden vücudun fazla kilo almasını da engellemiş oluyor. Bu çerçevede sağlıklı tuzlu atıştırmalık olarak grissini rahatlıkla tercih edilebilir.


Evde Doğal ve Doğal Grissini Tarifi


Atıştırmalıklar içerisinde sağlıklı tuzlu atıştırmalık olarak değerlendirilen grissini oldukça basit tariflerle evde mutfakta rahatlıkla yapılabilir. Bu sayede kendi evinizde son derece doğal ve sağlıklı bir atıştırmalığa sahip olabilirsiniz. Bunun yanında kendi damak tadınıza uygun ürünleri harmanlayarak grissini çeşitlerini artırabilirsiniz. Bu çerçevede hem çıtır hem de damak tadınıza uygun grissini tarifi için malzemeler şu şekilde:
Malzemeler
İki su bardağı tam buğday unu, bir su bardağı ılık su, kuru maya, iki kaşık zeytinyağı, bir kaşık bal ve bir kaşık tuz. Bunlarla birlikte daha çıtır ve dağılamayan grissini için sizler, yumurta ve haşhaş tercih edebilirsiniz. 
Yapılışı
Çıtır grissini için gerekli malzemeleri tedarik ettikten sonra hafif derin bir kap içerisinde maya ile ılık su karıştırılır. Üstüne bal ve zeytinyağı eklenir ve iyice karıştırılır. Daha sonra yeteri miktarda un eklenerek karışım hafif akışkan bir hamur olana kadar yoğrulur. Hamuru yoğurduktan sonra mayalanması için en az on dakika dinlenmeye bırakılır. 
Mayalanan hamur en az birer santim kalınlıklarda açılarak şerit hamurlar oluşturulur. El ile yuvarlanarak oluşturulan yuvarlak şerit hamurlar mümkün olduğu kadar inceltilir. Daha önceden hazırlanan tepsiye oluşturulan şerit hamurlar yerleştirilir. Fırında en az yüz seksen derecede pişmeye bırakılır. Hamurlar kızarana kadar pişirilir ve fan yardımıyla kurutulur. Böylece hem doğal hem sağlıklı hem de hijyenik ortamda pişirmiş olduğunuz atıştırmalık hazırlanmış olur. Size de afiyetle tüketmek kalır.


Grissini ile Beraber Tüketilebilen Besinler


Lezzetli ve çıtır grissiniler bazı besinlerle beraber tüketildiğinde son derece lezzetli bir tat verebiliyor. Böylece bir taraftan atıştırmalık ihtiyacı giderilirken diğer taraftan önemli bir beslenme ürünü ortaya çıkmış olur. Bu çerçevede özellikle sabah kahvaltılarında kahvaltı niyetine çay ile beraber rahatlıkla tüketilebilir. Besleyici özelliği sayesinde vücuda direnç ve enerji verir.
Sağlıklı tuzlu atıştırmalık olarak değerlendirilen grissiniler ana öğünlerin haricinde ara öğünlerde de sıkça tüketilebilir. Bu öğünlerde özellikle meyveler ile tüketildiğinde vücut direncinin korunmasına yardımcı olduğu gibi uzun süreli tokluk hissi verir. Böylece yemek ihtiyacı hissetmeyen vücut kilo problemini önemli ölçüde çözmüş olur.
Grissinilerin tüketildiği bir diğer besin ana yemeklerin atıştırmalıklarıdır. Mesela akşam yemeklerinde sofraya konan mezelerle beraber tüketilebilir. Yemekten önce bu şekilde tüketildiğinde iştah açıcı bir özelliğe sahip olur. Bu bağlamda öğlen ve akşam yemeklerinde mezelerle birlikte servis edilebilir. Ayrıca çorba vb. sıvı yemekler ile birlikte tüketilerek ekmek görevi görebilir.
Grissinilerle birlikte tüketilebilen bir diğer besinler ise tatlılardır. Çıtır grissinileri ufalayıp tatlıların üzerine dökerek tüketmek farklı bir lezzeti ortaya çıkacaktır. Tatlı ve tuzlunun bir arada olduğu bu tat damakta lezzetli bir an bırakacaktır. Bunu deneyerek farkı görebilirsiniz.
Bütün bunlar çerçevesinde her ne kadar sağlıklı ve doğal ürünlerden yapılıp tüketilen sağlıklı tuzlu atıştırmalık olan grissiniyi ölçülü tüketmek önemlidir. Fazla ve dengesiz tüketildiğinde vücut üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

 

 

 

 

 

 

 


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır